Dwór w Miechowej

Dwór na jednej z przedwojennych pocztówek z Miechowej.

Klasycystyczny dwór w Miechowej zbudowano w 1818 r. z fundacji hrabiego Doroteusza Fryderyka von Prittwitz und Gaffron, ówczesnego właściciela Proślic i Miechowej. Budowa kosztowała 8 tys. talarów. Prawdopodobnie wówczas założono także park sąsiadujący
z dworem. Istnienie parku datuje się na koniec XVII w.. W drugiej połowie XIX w. – w 1886 r. – powstała większość zabudowań folwarcznych. Inicjatorem rozbudowy gospodarstwa był hrabia Stefan von Prittwitz und Gaffron. Miechowski folwark był jednym z większych i nowocześniejszych w okolicy. Z ujęcia wody, znajdującego się na jego terenie, zaopatrywano całą wieś. W 1943 r. majątek posiadał traktor, przy pomocy którego uprawiano ziemię. Wówczas zarządcą majątku był Niemiec o nazwisku Mete.

Dwór w Miechowej widok z 1960 r. źródło WUOZ Opole.

Rodzina Prittwitz und Gaffron władała we dworze do końca 1945 r.. Już w czasach wojny część dworu służyła jako mieszkania dla pracujących w majątku. Po wyzwoleniu Miechowej i wyjściu Armii Czerwonej z tych terenów zarządcą został Karol Grabowski. Folwark znacjonalizowano, stał się własnością Skarbu Państwa. W jego części utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne.

Fotografia dworu z 2005 r.

Obecnie dwór jest w ruinie. Jest własnością prywatną. Jako niszczejący, ciekawy dla pasjonatów historii i poszukiwaczy skarbów, stał się głównym tematem filmów dostępnych na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=QQ6rbRwFhas

https://www.youtube.com/watch?v=RhYuwgs1xRc

https://www.youtube.com/watch?v=nAHrETh8mpM

Jeśli dysponujesz innymi materiałami, cennymi informacjami dotyczącymi tego miejsca prosimy o kontakt pod adres email: parafiakostow@gmail.com
Opisy miejsc i oznaczenia historycznych miejsc powstały w ramach projektu: