Świetlica wiejska w Miechowej dawny budynek szkoły w Miechowej

Budynek szkoły w Miechowej został zbudowany w 1876 r.. Wówczas szkoły były skutecznym narzędziem germanizacji Polaków i Ślązaków. Datowanie budowy tego obiektu potwierdza zachowana do dziś, prowadzona od 1945 r., kronika szkolna.

Kronika szkoły w Miechowej, fot. 2021 r.

Kronika opisuje nie tylko wydarzenia szkolne, ale także wiele faktów z życia wsi i tutejszej społeczności. Rozpoczyna ją monografia Miechowej. Jej prowadzenie było zadaniem kolejnych kierowników.

Można w niej znaleźć wiele ciekawych wpisów, jak choćby ten z wysiedlenia osób deklarujących narodowość niemiecką:

Jeszcze kilka lat po wojnie dzieci uczyły się właśnie tutaj.  W 1949 r. szkołę podstawową przeniesiono do dawnego budynku strażników granicznych, a budynek szkoły stał się przedszkolem dla najmłodszych. Mieszkańcy przekazują również, że przejściowo znajdował się tam także żłobek. Pracujący w PGR mogli pozostawić w nim swoje najmłodsze pociechy i pójść do pracy w gospodarstwie.

Dziś dawny budynek szkoły jest w części mieszkaniem, a w pozostałej części znajduje się świetlica wiejska służąca mieszkańcom jako miejsce spotkań.

Widok na szkołę z dawnej pocztówki ok. 1910 r.
Widok na szkołę z dawnej pocztówki ok. 1930 r.

Jeśli dysponujesz innymi materiałami, cennymi informacjami dotyczącymi tego miejsca prosimy o kontakt pod adres email: parafiakostow@gmail.com
Opisy miejsc i oznaczenia historycznych miejsc powstały w ramach projektu: